Napelemek

 

menu napelem


Napkollektorok

 

menu napkollektor

 

Fűtéskorszerűsítés

FELTÖLTÉS ALATT

Nyílászárók

 menu-decco

Hőszigetelés

menu-baumit

 

menu revco

 

Napkollektorok működése és alkamazása

A 21. század legfontosabb kulcskérdése az energiaellátás. A legfontosabb környezeti probléma a fosszilis energiahordozók elégetéséből származó széndioxid csak növekszik, aminek következmény a Föld éghajlatának megváltozásához vezet. Ezért olyan rendszereket fejlesztettek ki, amelyek úgy termelnek energiát, hogy ezzel ne szennyezzék a környezetet. A legfontosabb energiaforrásoknak a Nap, amely állandóan a rendelkezésünkre áll. A nap energiájának hasznosításra két műszaki megoldás született, napelemek és a napkollektorok. A napkollektorokkal előállított meleg víz, épületek fűtésére vagy fűtésrásegítésre, fóliasátrak, üvegházak, medencék fűtésére használható, továbbá meleg vízként is alkalmazható. Bemutatásra kerülnek a főbb napkollektor típusok és megismerhetjük azok elvi működését. Megtudhatjuk, hogy melyik típusú napkollektort érdemes választani.

A hatásfok számításának főbb lépései, hogy mennyi lesz a várható teljesítmény az egyes napkollektor típusoknál. A tágulási tartály és a hőcserélő tartály fontossága, mert az egyes napkollektor típusokhoz kell méretezni. A BMF-KVK VEI napkollektor rendszer bemutatása. Ismertetésre kerül egy használati-melegvíz készítő napkollektoros rendszer állókazánnal. Illetve mennyire éri meg beruházni egy ilyen rendszerre, ha beruházok egy ilyen rendszerre, akkor mennyi a megtérülési ideje.


2.     A napsugárzás jellemzői:
A napkollektorok működését döntő többségben a napsugárzás és annak időtartama határozza meg a rendszer hatásfokát. Tehát mielőtt egy ilyen rendszert szeretnénk telepíteni, nem árt utánanézni, hogy az adott helyen milyen az időjárás. A következőkben bemutatásra kerül, hogy mennyi Magyarország globálsugárzása és napsütéses óráinak száma és ez alapján már el lehet dönteni, hogy megéri-e a napkollektor telepítése.
2.1 A napsugárzás földi energiamérlege és a direkt szórás
A megújuló energiaforrások közül a legstabilabb és ingyenes energiaforrásunk a napenergia.
A sugárzásának intenzitása a Nap felszínén 6000˚C hőmérsékletnél 70000…80000kW/m².
A Föld ennek az intenzitásnak a csak a töredékében részesül, amely átlagosan 1370W/ m² (napállandó). A Föld légkörén áthatoló sugárzás egy része elvész, így is csak szép napsütéses időben átlagosan 1000W/ m² energia lesz hasznos. Az 1. ábra szemlélteti, hogy mely tényezők miatt vész el a napsugárzás az adott felületet elérve.

Thumbnail
1. ábra: A napsugárzás eloszlása
 
A Napból érkező energiát tekintjük 100%-nak. A Föld légkörét elérve a napsugárzás 23%-át a légköri gázok és a vendéganyagok elnyelik, és hővé alakítják át, majd a másik 26%-át a légkör visszaveri. Tehát csak a földfelszínt összesen 51%-nyi napsugárzás éri, de ebből csak 33%-a direkt (közvetlen) sugárzás és 18% szórt sugárzás. A földfelszínt elérve a napsugárzás 10%-a visszaverődik, de itt is csak 5% elnyelődik és a megmaradó 5% a világűrbe távozik. A Napból érkező napsugárzás a földfelszínt elérve csak 41%-a lesz hasznos, ami a szórt és a direkt sugárzásból áll. A 2. ábra szemlélteti a szórt és direkt napsugárzás kW/m²/nap, éves havi átlagra bontva.

Thumbnail
2. ábra: Szórt és direkt sugárzás
 
 Az ábrán látható, hogy nyári hónapok közül a júniusi hónapban a legintenzívebb a napsugárzás, amely a napkollektorok működésének a legmegfelelőbb, mert ekkor tudja a legtöbb melegvizet előállítani, mint bármely más hónapban. A téli hónapokban már viszont azt látjuk, hogy a 2kW/ m² napi energiát sem képes elérni, ilyenkor a napkollektort csak fűtésrásegítésként lehet alkalmazni.
2.2 Magyarország napsugárzása
Globálsugárzás alatt a Napból érkező közvetlen sugárzás valamint az égbolt minden részéről érkező szórt sugárzás összegét értjük. A 3. ábrán Magyarország napsugárzását látjuk.

Thumbnail
3. ábra: Magyarország globálsugárzása
 
Mint látjuk, hogy a napsugárzást általában a MJ/ m² formában szokták megadni meteorológusok, de egy egyszerű számítással át lehet számolni W/ m²-be az alábbi módon:
 
1 kWh/m²/nap = 3,6 MJ/m²/nap
 
Magyarországon a legtöbb besugárzás a Tiszántúl déli területein tapasztalható, viszonylag nagyobb még a sugárzás a Dunántúlon illetve az Alföld déli vidékein. Legkevesebb besugárzásban a nyugati határszél és az Északi-középhegység térsége részesül.

A besugárzás területi eloszlását két tényező határozza meg: a földrajzi szélesség, valamint a felhőzet mennyisége. Hazánk területén (az országon belül tapasztalható kis szélességkülönbség miatt) a felhőzet nagysága a besugárzás döntőbb tényezője, amelyet a 4. ábra mutat.
Thumbnail
4. ábra: Magyarország globálsugárzása és felhőborítottsága
2.3 Magyarország éves napsütéses óráinak száma
Napfénytartamon azt az időtartamot értjük, ameddig a felszínt közvetlen sugárzás éri. A napfénytartamot befolyásoló tényezők a csillagászatilag lehetséges napfénytartam, a domborzat valamint a felhőzet - ez utóbbi a napsütést még a besugárzásnál is erősebben befolyásolja
Magyarországon legnaposabb a Duna-Tisza közének déli fele 2000 óra fölötti évi napsütéssel, legkevésbé napos területeink pedig az Alpokalja és az ország észak-keleti régiója, 1800 óránál is kevesebb évi napfényösszeggel.

Télen magasabb hegyvidékeink másfélszer annyi napfényes órában részesülnek, mint az alföldi területek, mivel télen gyakoriak az olyan inverziós helyzetek, amikor az alacsonyabban fekvő vidékeket megülő ködből magasabb hegyeink kiemelkednek, és zavartalan napsütésben részesülnek. Nyáron ellenben a hegységek borultabb, csapadékosabb időjárása miatt mindegy 10 százalékkal kevesebb a napsütéses órák száma az alacsonyabb fekvésű sík fekvésű területekhez viszonyítva.

Thumbnail
5. ábra: Magyarország napsütéses óráinak száma

Thumbnail
6. ábra: Magyarország napsütéses óráinak száma havi felbontásban
3.   Napkollektorok felépítése és működés
Ebben a részben a síkkollektor és a vákuumcsöves kollektor felépítését és működését fogjuk tárgyalni. Valamint azt is megtudhatjuk, hogy mennyi egy napkollektor hatásfoka, ami az időjárás függvényében fog változni, ezért mindig más és más hatásfokú lesz. A tágulási tartály és hőcserélő tartály szerepe a napkollektoros rendszerben.
3.1 A napkollektorok fajtái:
Két fő típusú napkollektor különbözetünk meg, a síkkollektor és a vákuumcsöves napkollektor. A két kollektor ugyanúgy melegvizet állít elő, csak eltérő működési elven. A következőkben megismerjük ezek felépítését és működését, valamint összehasonlításra kerülnek, hogy melyiket is érdemes használni.
 
3.1.1        A síkkollektor:
A síkkollektor a legelterjedtebb, mert egyszerű előállítani és ennél fogva olcsó. Jól alkalmazható melegvíz előállítására, illetve helyiségek felfűtésére is. A 7. ábrán egy síkkollektor képe látható. Erről a típusról a későbbiekben bővebben fogunk foglalkozni.

Thumbnail  Thumbnail
7. ábra: Síkkollektor
 
3.1.2        A vákuumcsöves napkollektor:
A vákuumcsöves kollektorok (8. ábra) kettős falú üvegcsőből állnak, amelyben nagy vákuum van a külső és belső üvegfala között. A belső üvegcsövet szelektív abszorbens réteggel vonják be. Itt keletkezik a hasznosítható szolár hő. A nagy vákuum megakadályozza, hogy a levegő hővesztesége révén veszteség keletkezzen. Ennek következtében alkalmazható borús és hideg körülmények között a vákuumcsöves kollektor, nem mint a síkkollektor.

Thumbnail  Thumbnail 
8. ábra:Vákuumcsöves kollektor

A 9. ábra egy vákuumcsöves kollektor működését látjuk. A vákuumcső elnyeli a hőt a heatpipe segítségével. A fűtéscsőben általában víz és alkohol keveréke található. A csőben létrehozott alacsony nyomás miatt ez a folyadék már kb. 30°C-os hőmérsékleten forrásnak indul. E felett a folyadék elpárolog és felszáll a hőátadó patronba. A hőátadó patron egy központi csőhöz kapcsolódik, és itt adja át a hőt a rendszernek, majd a lehűlt pára vízzé alakul és a fűtéscső aljára kerül. Ez a ciklus ismétlődik mindig. A vákuumcsövek egymástól el vannak szigetelve, csak a központi csőhöz kapcsolódnak. Ennek következtében, ha egy cső tönkremegy, akkor csak ezt a csövet kell eltávolítani, és nem kell az egész rendszert megháborgatni.

Thumbnail
9. ábra: Vákuumcsöves kollektor működése
 
3.1.3 A síkkollektor és a vákuumcsöves kollektor összehasonlítása
Ebben a témában síkkollektor és a vákuumcsöves kerül összehasonlításra az alábbi szempontok alapján, mint az, hogy milyen a hőátadása, hatásfoka, hőszigetelése, technológiai fejlettsége, hővesztesége valamint mennyibe is kerül.
Síkkollektor
Vákuumcsöves kollektor
Hőátadás
Konvekcióval
Párologtatással
Hőszigetelés
Kell
Nem kell
Hőveszteség
Nagy
Kicsi
Hatásfok
Rosszabb hatásfok
Jobb hatásfok
Technológia
Egyszerű
Bonyolult
Ár
Olcsó
Drága
3.2 A napkollektor működésének ismertetése a síkkollektoron keresztül:
A 10. ábrán egy síkkollektort és annak szerkezeti felépítését látjuk. A szerkezeti részek külön és részletesen megtárgyalásra kerülnek. A síkkollektor lényegében kollektorházból, elnyelőből (abszorber), hőszigetelésből, vörösréz csőkígyóból és átlátszó szolár üvegből áll. A beeső napsugárzás áthatol az átlátszó szolár üvegrétegen és ráesik az abszorberre. A sugárzás energiáját az elnyelés (abszorpció) révén alakítja át hővé. Ennek hatására megnövekszik az abszorber hőmérséklet.

Thumbnail
10. ábra: Síkkollektor szerkezete
 
Az elnyelőlemez (abszorber): A beeső napsugárzás áthatol az átlátszó szolár üvegrétegen és ráesik az abszorberre. A sugárzás energiáját az elnyelés (abszorpció) révén alakítja át hővé. Ennek hatására megnövekszik az abszorber hőmérséklet. A napsugárzást minden fekete és matt színű test elnyeli, de ha a környezeti hőmérséklet fölé melegedik, akkor azok sugárzóvá válnak, emiatt veszteség keletkezik. A kollektorok üresjárati hőmérséklete (amikor a hőhordozó közeg nem kering) igen magas lehet (elérheti a 180-200 ˚C fokot is).Ha az elnyelőlemezt szelektív bevonattal látjuk el (11. ábra), akkor a rövid hullámhosszú napsugárzást elnyelik, míg a saját hosszú hullámhosszú sugárzásukat nem engedik át, azt visszaverik. Szelektív bevonatként általában galvanizálással felvitt nikkel-, vagy króm-oxidokat használnak, de lehet kapni szelektív tulajdonságokkal rendelkező festéket, úgynevezett "szolárlakkot" is.

Thumbnail
11. ábra: Abszorber típusok
 
Kollektor ház: A kollektor ház feladata, hogy megakadályozza a nedvesség bejutását a készülékbe. A kollektorház anyagát alumíniumból készítik. A szolár üveg és kollektor ház közé jó minőségű tömítőanyagot használnak, ami ellenáll a környezet viszontagságainak.
Szolár üveg: A szolár üveg faladata, hogy a napsugárzást átengedje, minél kisebb vesztességgel és hőszigetelő képességével, minél kevesebb hőt engedjen ki a környezetébe. Az üveg általában edzett szokott lenni, hogy ha nagyobb tárgy esik rá, akkor ne törjön be. A kollektorok lefedésére antireflexiós üveget is használnak, aminek a felületére apró barázdák találhatók, amik a napsugárzást kevésbé verik vissza, de viszont sokkal jobban megtapad rajta a szennyeződés és ezért romlik ez a hatása
Szigetelés: A szigetelőanyag általában olyan ásványgyapot, amely jól bírja a kollektor üresjárásakor fellépő magas hőmérsékletnek, illetve nem öregszi, hosszú élettartamú legyen.
Kollektor csövezése: A kollektor csövezésének elrendezésére két félét használnak (12. ábra) a csőkígyós és az osztott-gyűjtős napkollektor. A csövezés anyaga vörösréz, amely a jó hővezető képességgel rendelkezik. A csövezést és az abszorbert jól egymáshoz kell rögzíteni, hogy minél kisebb legyen a hőátadási tényező. A hőátadó folyadék a klímához viszonyítva, mindig fagyálló folyadékot adnak, mert egy esetleges fagy esetén a rendszer nem megy tönkre.
Thumbnail
12. ábra: Kollektor csövezése
3.3 A tájolás és a dőlésszög hatása a teljesítményre:
A napsugárzás mennyisét befolyásolja a kollektor dőlésszöge és tájolása. Magyarországon a legtöbb napsütés - megközelítőleg évi 1450 kWh/m² - déli tájolású és 40-42°-os dőlésszögű felületre érkezik. A 13. ábrán a tájolás és a dőlésszög viszonyát látjuk. Mivel a napsugárzás döntő többségében szórt sugárzás, ezért nem nagyon érdemes napkövető rendszert kiépíteni, mert nem sokkal lesz több teljesítmény, megdrágítja a napkollektor üzemeltetését és a nem térül meg az ára.

Thumbnail
13. ábra: Tájolás és dőlésszög

A csöves elrendezésű kollektorok maximális hőhasznosítása egy hosszabb időszakban közel azonos, mérések alapján délelőtt és délután van egy enyhén kiemelkedő maximumuk, míg a síkkollektoroknak csillagászati délben, amikor a napsugarak pontosan 90°-ban érik el a földet, van a maximumpontjuk, a nap többi részében alacsonyabb mértékű a hőhasznosításuk. Ez olvasható le az alábbi grafikonról is.
 
Thumbnail  Thumbnail
14. ábra: A napkollektor és síkkollektor hatásfoka a tájolás szerint
 
3.4 A hatásfok számítása a nemzetköz szabvány szerint
A napkollektor felületére érkező napsugárzás egy részét alakítja át hasznos hőenergiává.
A hasznosított hőenergiának az átlagértéke 20-80% között mozog, amit a hőhordozó közeggel elvezetünk a napkollektorból.
A hatásfok számítására a nagyon bonyolult számítás művelet létezik, amelyhez nagyon sok tényezőt kell figyelembe venni.
A napkollektorok hatásfokát az alábbi, nemzetközi szabványok által elfogadott összefüggés szerint szokás megadni:

alt
Ahol:
alt
A hatásfok fenti képlete egy másodfokú görbe egyenlete, melynek matematikai formátuma:

alt

Ahol:
          alt
                                                
A hatásfokgörbét az  altfüggetlen változó függvényében szokás ábrázolni, az alábbi képlet szerint:

alt

Thumbnail
15. ábra: Hatásfokszámítás
 
A napkollektor hatásfoka nem állandó, amelynek pillanatnyi hatásfoka függ a napsugárzás intenzitásától és a környezeti hőmérséklettől. Ahhoz, hogy a napkollektorok egy hatásfok értékkel minősíthetőek legyenek, a hatásfokgörbe egy jellegzetes üzemmódra vonatkozó pontját szokás megadni, mint jellegzetes hatásfokot.

Például:
         Üzemmód: 800W/m²
         Kollektor és környezeti hőmérsékletkülönbség: DT=40°C

x= kollektor hőmérséklet – környezeti hőmérséklet/napsugárzás intenzitása

x=40/800= 0,05 >> 50% a hatásfok a 15. ábra alapján.
 
Thumbnail
16. ábra: Kollektor hőmérséklet – környezeti hőmérséklet
 
A 16. ábra már egy jóval egyszerűbb szemléleti módszert mutat a hatásfok kiszámítására. A 17. ábra egy síkkollektor hatásfokának kiszámítására mutat példákat a különböző időjárási feltételek mellett. Ahol csak azt kell tudnunk, hogy mennyi altértéke és a 16. ábra alapján kikeresni megfelelő értéket, ezzel megkapjuk a napkollektor hatásfokát.
 
Thumbnail
17. ábra: Példák szelektív sík napkollektorok hatásfok értékeire
3.5 A hőcserélő tartály
A tartályok (18. ábra) feladata a napkollektorban keletkező energia eltárolása a felhasználásig, hiszen rendszerint a nappal keletkező energiára este van szükség.                        
 
Thumbnail   Thumbnail
18. ábra: Hőcserélő tartály
 
A tartály főbb tulajdonságai:
- dupla rétegű zománcozott bevonat
- poliuretánszigetelés: maximális hőszigetelő kapacitást biztosít.
- hosszú élettartam
- nagy hatékonyság
- magnézium anód
- opcionális elektromos fűtés

A tartály jó minőségű, zománcozott bojler háztartási víz szoláris és hagyományos energiahordozóval történő fűtéséhez. A poliuretánszigetelés maximális hőszigetelő kapacitást biztosít.
A két belső hőcserélő a bojleren belül. Az alsó csőkígyó a napkollektorhoz csatlakozik, hogy egy szivattyú segítségével továbbítsa a napenergia által felmelegített folyadékot a bojlerhez, a felső hőcserélő pedig a hagyományos  fűtéshez van kötve azért, hogy a melegvízellátás biztonságos legyen egész éven át. A bojler belseje 2 rétegű zománccal van borítva. A nagy hatékonyság lényeges a melegvíz rövid idő alatt történő előállítása, a kis helyigény, az egyszerű használat, tisztítás és fenntartás további előnyöket jelentenek.
Ezen felül aktív anód használata révén még hosszabb a bojler élettartama.
3.6 A tágulási tartály
Napkollektoros rendszerekben a tágulási tartály feladata hogy az üzemszerűen előforduló hőmérséklethatárok között lehetővé tegye a fagyálló hőhordozó közeg térfogatváltozását. Erre a célra zárt, gumimembrános tágulási tartályokat kell használni. Az ilyen tartályok térfogata rugalmas, gumimembránnal ketté van választva, a membrán (hártya) egyik oldalán a hőhordozó közeg, a másik oldalán gáz, általában levegő van. A tartály működési elve a levegő összenyomhatóságán alapul. Ha a napkollektoros rendszerben megnő a hőmérséklet, a hőhordozó közeg kitágul, a membránon keresztül összenyomja a tartályban lévő levegőt úgy, hogy a rendszer nyomása csak kis mértékben emelkedik.
 

Thumbnail
19. ábra: Nyomás és térfogat viszonyok a tágulási tartályban 

ThumbnailThumbnail
20. ábra: A víz és a hőhordozó folyadék térfogatváltozása a hőmérséklet függvényében
 

A tágulási tartályt akkorára kell méretezni, hogy az ilyenkor megemelkedő nyomás ne haladja meg a rendszer megengedett legnagyobb nyomás értékét. A tartály helyes kiválasztása és beállítása elengedhetetlen feltétele a napkollektoros rendszer zavartalan üzemének. A tágulási tartály levegő-oldalának előnyomását a rendszer feltöltése előtt be kell állítani. Az előnyomás helyes értéke a rendszer hideg állapotban tervezett nyomásának 90%-a. Ekkor feltöltés után, hideg rendszer esetén a tartályban 10% folyadék van, ez elegendő az esetleges légtelenítési és szivárgási veszteségek pótlására.
 
Be kell tartani az alábbi előírásokat:
- A hőhordozó közeg forrását az üzemi nyomás növelésével lehet megakadályozni. Ezért napkollektoros rendszerekben a lakásfűtési rendszerekhez képest más üzemi nyomást kell alkalmazni. A napkollektorok alkalmazása esetén 2,5 bar nyomásra beállított biztonsági szelepet ajánlott beépíteni, és a rendszert hideg állapotban 1,5 bar nyomásra kell feltölteni.
- A napkollektorok felső pontjára nem szabad automata-légtelenítőt elhelyezni. Ez ugyanis egyrészt forrás esetén a napkollektorokból kiengedi a gőzt, másrészt a magas hőmérséklet miatt tönkremegy.
- A biztonsági szelep lefújó ágát egy fém kannába kell vezetni, hogy esetleges lefúvás esetén a fagyálló folyadék ne vesszen kárba.
4.     Napkollektoros rendszerek méretezése:
Magyarország meteorológiai adottságai mellett, csak napkollektorokkal általában nem állítható elő a különböző felhasználási területek egész éves hőigénye. Ezért a napkollektoros rendszerek többnyire párhuzamosan működnek a hagyományos energia-hordozójú hőtermelőkkel. A napkollektoros rendszerek méretezésének célja általában annak meghatározása, hogy mekkora napkollektoros rendszer az optimális, és az milyen részarányban tudja fedezni az adott feladathoz tartozó hőszükségletet. A kollektorok által fedezett hőigény és a teljes szükséges hőigény hányadosát szoláris részaránynak nevezzük.
 
alt
 
A napkollektoros rendszerek másik fontos jellemzője a rendszerhatásfok, mely a napkollektoros rendszerrel hasznosított és a napkollektorok felületére érkező napsugárzás arányát mutatja meg.
 
alt
 
A két jellemzőt (21. ábra) közös grafikonban ábrázolva láthatjuk, hogy irányzatuk éppen ellentétes. Az alacsony szoláris részarányú rendszerek magas rendszerhatásfokkal működnek, magas szoláris részarányt viszont általában csak alacsony rendszerhatásfokkal lehet elérni.
Az optimális szoláris részarány igen sok tényezőtől függ. Kisebb használati-melegvíz készítő rendszereknél, családi házak esetében, nagy valószínűséggel elérhető az 50-70%-os hatásfok. Nagyobb rendszereknél inkább alacsonyabb, 20-50% körüli érték a célszerű, a megtakarítás ekkor is jelentős. Mindkét esetben a napkollektoros rendszer egész éves hatásfoka és megbízható működése, ill. a beruházási költség megtérülési ideje a fontos.

Thumbnail
21. ábra: Szoláris részarány és a rendszerhatásfok
6.     Használati-melegvíz készítő napkollektoros rendszer állókazánnal
Ennek a napkollektoros rendszernek a feladatnak, hogy melegvíz előállítása a napkollektorral és segédüzemként a kazán rásegít, ha nem eléri el a víz a kívánt hőmérsékletet. A napkollektorban összegyűjtött napenergia közvetítő közeg (fagyálló folyadék) segítségével jut a melegvíztárolóba.A napkollektorok két hőcserélős álló melegvíztárolót fűtenek az alsó, beépített csőkígyón keresztül. A tároló hagyományos fűtése állókazánnal, a felső csőkígyón keresztül történik.
A rendszer automatikusan működik, ha a hőmérséklet a kollektorban nagyobb, mint a melegvíztartályban akkor az automatika indítja a keringtető szivattyút.
A keringtetést az automatika leállítja, ha a hőmérséklet-különbség egy adott érték alá csökken. (Ez bekövetkezhet a tartály felmelegedése révén vagy azért, mert a napsugárzás megszűnik és így a kollektor hőmérséklete is lecsökken.)
Ha tartósan nincs napsütés és a melegvíztartály hőmérséklete lecsökken, akkor a tartályba épített kisegítő fűtés (pl. kazán vagy villamos fűtés) automatikusan bekapcsol, így a melegvízellátás folyamatos.

Thumbnail
24. ábra: Használati-melegvíz készítő napkollektoros rendszer állókazánnal
6.     A megtérülési idő meghatározása
Ahhoz, hogy egy napkollektoros rendszer pénzügyi megtérülését ki lehessen számolni, az alábbi adatok ismerete szükséges:
Ø      Mennyi a napkollektoros rendszer beruházási költsége?
Ø      Mennyi hagyományos energia takarítható meg a napkollektoros rendszer segítségével?
Ø      Milyen energiahordozót váltanak ki a napkollektorok?                                                                                                
Ø      Mennyi a napkollektorokkal kiváltott hagyományos energiahordozó egységára?

 
Az éves melegvíz-szükséglet 60-80 százalékát tudják átlagosan előállítani a ma gyártott napkollektorok. Amennyiben belátható idejű megtérülést szeretnénk elérni, ennél nagyobb arányra nem is érdemes törekedni. A nyári hónapokban egy négyzetméter kollektor naponta 3-3,5, míg télen 0,5-1,5 kWh hőenergiát ad le.

Egy ember körülbelül 50-60 liter meleg vizet használ el naponta, ennek az előállításához 2,5-3 kWh hőmennyiség szükséges. A napkollektorokhoz nagyobb bojler (hőtároló) szükséges, mintha gázzal vagy villannyal melegítjük a vizet. Először is mert nem 80-90, hanem legfeljebb 45-50 °C-ra melegíti a nap a vizet, másrészt át kell hidalni a borús napokat is. Egy családi háznál minimum 4-6 m² napkollektor-felülettel és egy 300 literes, két belső hőcserélőjű tárolóval kell kalkulálni használati (a csapokból folyó) melegvízre. A síkkollektorok négyzetméterára 30-40 ezer forint körül van. A vákuumcsöves kollektorok ára attól függ, hogy hány csövet tartalmaz az egység, de az azonos teljesítmény itt 10-30 százalékkal drágább. Kell még a rendszerhez szerelőkeret, és megfogó elemek a tetőre, csövek, szivattyú, fagyálló folyadék és sok egyéb is. Mindez így együtt egy 4-6 fős családra egymillió forint körüli összegbe kerül.
Például az egyik forgalmazó 8 négyzetméteres síkkollektorral, 300 literes hőcserélős bojlerrel nettó 690 ezer forintért adja a komplett berendezést, amihez hozzá jön még a szerelési díj, amely 50-150 ezer forint. Másik forgalmazó 30 csöves vákuumkollektort kínál szintén 300 literes tartállyal, nettó 346 ezer forintért. Ehhez társul még az egyéb eszköz- és felszerelési díj. A reménybeli vásárlók előbb-utóbb felteszik a kérdést a forgalmazónak, kivitelezőnek: és hány év múlva térül meg a berendezés? A rövid válasz az, hogyha az éves melegvíz igény 50%-át szeretnénk napkollektorból nyerni, akkor a jelenlegi villany és gázárak mellett 4-6 év közé tehető a rendszer megtérülési ideje.

Napelemek működése és alkalmazása

A napelem egy olyan eszköz, amely a nap sugárzását elektromos árammá alakítja át a fényelektromos jelenség segítségével. A napelem teljesítménye függ annak típusától, méretétől, a sugárzás intenzitásától és a sugárzott fény hullámhosszától, valamint annak beesési szögétől.

1. A Nap, mint energiaforrás:
1.1 A napsugárzás földi energiamérlege és a direkt szórás
A megújuló energiaforrások közül a legstabilabb és ingyenes energiaforrásunk a napenergia. A sugárzásának intenzitása a Nap felszínén 6000˚C hőmérsékletnél 70000…80000kW/m². A Föld ennek az intenzitásnak a csak a töredékében részesül, amely átlagosan 1370W/ m² (napállandó). A Föld légkörén áthatoló sugárzás egy része elvész, így is csak szép napsütéses időben átlagosan 1000W/ m² energia lesz hasznos.

A napsugárzás eloszlásaA napsugárzás eloszlása


A Napból érkező energiát tekintjük 100%-nak. A Föld légkörét elérve a napsugárzás 23%-át a légköri gázok és a vendéganyagok elnyelik és hővé alakítják át, majd a másik 26%-át a légkör visszaveri. Tehát csak a földfelszínt összesen 51%-nyi napsugárzás éri, de ebből csak 33%-a direkt (közvetlen) sugárzás és 18% szórt sugárzás. A földfelszínt elérve a napsugárzás 10%-a visszaverődik, de itt is csak 5% elnyelődik és a megmaradó 5% a világűrbe távozik. A Napból érkező napsugárzás a földfelszínt elérve csak 49%-a lesz hasznos, ami a szórt és a direkt sugárzásból áll.

Szórt és direkt sugárzásSzórt és direkt sugárzás

1.2 Magyarország napsugárzása
Globálsugárzás alatt a Napból érkező közvetlen sugárzás valamint az égbolt minden részéről érkező szórt sugárzás összegét értjük.

 Magyarország globálsugárzása
Magyarország globálsugárzása


Mint látjuk, hogy a napsugárzást általában a MJ/ m² formában szokták megadni meteorológusok, de egy egyszerű számítással át lehet számolni W/ m²-be az alábbi módon:
1 kWh/m²/nap = 3,6 MJ/m²/nap.

Magyarországon a legtöbb besugárzás a Tiszántúl déli területein tapasztalható, viszonylag nagyobb még a sugárzás a Dunántúlon illetve az Alföld déli vidékein. Legkevesebb besugárzásban a nyugati határszél és az Északi-középhegység térsége részesül.

A besugárzás területi eloszlását két tényező határozza meg: a földrajzi szélesség, valamint a felhőzet mennyisége. Hazánk területén (az országon belül tapasztalható kis szélességkülönbség miatt) a felhőzet nagysága a besugárzás döntőbb tényező.

Magyarország globálsugárzása és felhőborítottsága
Magyarország globálsugárzása és felhőborítottsága

1.3 Magyarország éves napsütéses óráinak száma
Napfénytartamon azt az időtartamot értjük, ameddig a felszínt közvetlen sugárzás éri. A napfénytartamot befolyásoló tényezők a csillagászatilag lehetséges napfénytartam, a domborzat valamint a felhőzet - ez utóbbi a napsütést még a besugárzásnál is erősebben befolyásoljaMagyarországon legnaposabb a Duna-Tisza közének déli fele 2000 óra fölötti évi napsütéssel, legkevésbé napos területeink pedig az Alpokalja és az ország észak-keleti régiója, 1800 óránál is kevesebb évi napfényösszeggel.

Télen magasabb hegyvidékeink másfélszer annyi napfényes órában részesülnek, mint az alföldi területek, mivel télen gyakoriak az olyan inverziós helyzetek, amikor az alacsonyabban fekvő vidékeket megülő ködből magasabb hegyeink kiemelkednek, és zavartalan napsütésben részesülnek. Nyáron ellenben a hegységek borultabb, csapadékosabb időjárása miatt mindegy 10 százalékkal kevesebb a napsütéses órák száma az alacsonyabb fekvésű sík fekvésű területekhez viszonyítva.

Magyarország napsütéses óráinak számaMagyarország napsütéses óráinak száma

Magyarország napsütéses óráinak száma havi felbontásban
Magyarország napsütéses óráinak száma havi felbontásban

1.4 Napsugárzás spektrális megoszlása

A napsugárzás spektrális megoszlásaA napsugárzás spektrális megoszlás

Fénynek nevezzük az elektromágneses sugárzásnak egy bizonyos tartományát, amelyből a 400–800 nm hullámhosszúságú az ember számára látható a következő színekben:
• 400–420 nm – ibolya
• 420–490 nm – kék,
• 490–540 nm – zöld,
• 540–640 nm – sárga,
•640–800 nm – vörös
• Felette „hősugárzás”

0,29-0,4 μm: ibolyántúli sugárzás, részaránya 9%
0,4-0,75 μm: látható fény tartománya, részaránya 49%
0,75 μm-től: nem látható infravörös (hő-) sugárzás, részaránya 42%

 

2. Napelemek

A napelem egy olyan eszköz, amely a nap sugárzását elektromos árammá alakítja át a fényelektromos jelenség segítségével. A napelem teljesítménye függ annak típusától, méretétől, a sugárzás intenzitásától és a sugárzott fény hullámhosszától, valamint annak beesési szögétől.

2.1 A napelemek működés
Hogy megértsük a fotocellák működési elvét, meg kell ismernünk azok építő elemeit és a fény természetét. A szolár cellák két fajta anyagot tartalmaznak, ezeket gyakran p-típiusú és n-típusú félvezetőknek nevezzük. Bizonyos hullámhosszú fény képes a félvezető atomjainak ionizációjára, ezáltal a beeső fotonok többlet töltéshordozókat keltenek. A pozitív töltéshordozók (lyukak) a p-rétegben, míg a negatív töltéshordozók (elektronok) az n-rétegben lesznek többségben. A két ellentétes töltésű réteg töltéshordozói habár vonzzák egymást csak egy külső áramkörön keresztül áramolva képesek rekombinálódni, a köztük lévő potenciál lépcső miatt.

Egy fotoelektromos cella teljesítményét a következő három dolog határozza meg:
       - a típusa és mérete a szolár cella anyagának
       - a fény intenzitása
       - a fény hullámhossza

A szimpla Si kristály alapú szolár cellák például nem képesek a napsugárzás energiájának 25 % - nál többet elektromos árammá alakítani, mivel az infravörös tartományban a fénynek nincs elég energiája, hogy ionizálja a félvezető atomjait. Polikristályos Si szolár cellák hatásfoka 20 % körüli, az amorf Si celláké 10 %.Egy tipikus Si kristály alapú szolár cella 1.5 W / 100 cm2 teljesítményt ad le 0.5 V DC feszültség és 3 A áram formájában teljes nyári napsütésnél (1000 W / m2). A leadott teljesítmény szinte egyenesen arányos a napsütés intenzitásával. Egy fontos tulajdonsága a szolár celláknak, hogy a cella feszültsége nem függ a méretétől, és nem befolyásolja a fény intenzitásának változása sem. Így a szolár cella áramerőssége szinte egyenes arányban van a cella méretével és a fény intenzitásával. Tehát a különböző napelemek összehasonlítására a áramerősség / felületegység (A / cm2) mérőszám ad felvilágosítást.A szolár cellákat sok különböző méretben és formában állítják elő, a felhasználási területnek megfelelően. A kisebb bélyeg méretűektől a néhány 10 centiméteresig. A cellák összekapcsolásával szolár modulokhoz jutunk. Ezekből a modulokból állítják elő a felhasználó számára a szolár rendszert. A napelemes rendszerek mérete egyebek közt függ a napsugárzás mennyiségétől, az elhelyezéstől és a felhasználói igényektől. A napelemes rendszer a szolár cellákon kívül tartalmazza még az elektromos csatlakozásokat, az illesztési eszközöket, teljesítmény szabályozókat, és az akkumulátorokat.

2.2 Napelem típusai és jellemzői
Alapvetően három fő típust különbözetünk meg, ezek az amorf kristályos napelem, mono- és polikristályos napelemeket különböztetünk meg. Ezeknek hatásfokuk és az előállítási költségük nagyon eltérő egymástól. A következőkben ismertetésre kerülnek a napelemek típusai.

2.2.1 Amorf napelem
Ez a legelterjedtebb típus, mert olcsó az előállítási költsége. A hatásfoka 4-6% között van, ami alulmarad a többihez képest. Mivel kicsi a hatásfoka ezért jóval nagyobb felületet igényel az elhelyezése. Az amorf napelem a szórt fényt jobban hasznosítja, mint a közvetlen napfényt. Az élettartamuk csak 10év körül van.

8 amorf tipusu napelemAmorf típusú napelem

2.2.2 Monokristályos napelem
Ez a napelem a ma létező legjobb hatásfokkal bíró napelem, aminek hatásfoka 15-17% között van. A monokristályos napelem a közvetlen napfényt hasznosítja jobban, de a szórt napfényben már kevésbé tudja hasznosítani. Élettartama 30év körül van.

Monokristályos napelemMonokristályos napelem

2.2.3 Polikristályos napelem
Ennek a hatásfoka is már megközelíti a monokristályos napelemét, aminek hatásfoka 10-13% között van. Élettartama 25év körül van.

Polikristályos napelemPolikristályos napelem


2.3 A napelem hőfokfüggése

A napelemek hőfokfüggése jelentős, így normális jelenség, hogy télen a rövid nappalok során, ha hideg van, de erősen süt a nap, többet termelnek, mint augusztusban.

Napelemek hőfokfüggése
Napelemek hőfokfüggése

2.4 Inverterek főbb jellemzői:
Invertereink szinuszos kimeneti jelalakjuknak és nagy indítóáram leadási képességüknek köszönhetően igen széleskörűen alkalmazhatóak a legkülönfélébb felhasználásokhoz. Kitűnő paramétereik (magas hatásfok, alacsony üresjárati áramfelvétel, sokrétű védelmi funkciók, alacsony tömeg, stb.) miatt az alább felsorolt területeken méltán népszerűek és közkedveltek. Farmokon, tanyákon, hétvégi házakban gyakran nem megoldott a hálózati 230V-os betáplálás, illetve a bevezetése a helyi áramszolgáltató által túl költséges lenne. Ilyenkor több megoldás is lehetséges. A legismertebb talán a benzin- vagy dízelüzemű aggregátor alkalmazása, amelynek, amellett hogy nagy zajkibocsátással rendelkezik, túl költséges az üzemeltetése. Előnye a nagy teljesítmény-leadási képesség (több kW is lehet). A másik kevesek által ismert környezetbarát alternatíva a 230V - 50Hz-es feszültség előállítása akkumulátorból egy inverter segítségével. Az akkumulátorok feltöltése történhet közvetlenül hálózatról egy hagyományos akkutöltő segítségével (pl. hétvégi házak, horgásztanyák esetében, természetesen más helyszínen), illetve az alternatív energiák (szélenergia, napenergia, stb.) folyamatos és ingyenes felhasználásával. A kiválasztásnál gondoljunk arra, ha bővíteni szeretnénk a napelem rendszerünket, akkor ajánlott nagyobb teljesítményű invertert választani.

 InverterInverter

2.5 Szolar akkumlátorok:
Az akkumulátorok töltés-kisütés száma (kora) nagyon meghatározza a kapacitását. Az akkumulátorok teljes kapacitásának 75 %-át lehet ideális használatot tervezve felhasználni használatkor (kisütéskor).

 Kinyerhető tényleges kapacitás a töltés-kisütések számábanKinyerhető tényleges kapacitás a töltés-kisütések számában

SOC (State Of Charge) az akkumulátor aktuális töltöttségét jelzi. Fontos megjegyezni, hogy az SOC érték nem azonos a még rendelkezésre álló kapacitással. A rendelkezésre álló kapacitás még sok más egyéb tényező függvénye az SOC mellett. Az SOC és a névleges teljesítmény szorzata nyújt információt a maradék kapacitásról, ami még mindig nem fejezi ki pontosan a felhasználható maradék kapacitást, mivel nem számol például az akkumulátor elöregedésével stb. Ha az akkumulátor teljesen fel van töltve, az SOC értéke 100%, teljesen lemerülten az SOC 0%.

 SOC
SOC

Ha egy akkumulátor fel van töltve, a töltés szabályozónak ezt tudni kell a túlterhelés okozta sérülés elkerülése miatt. Ugyanez igaz a lemerítés fázisára is, a töltés szabályozónak tudnia kell, hogy az akkumulátor közel került a lemerült állapothoz. Számos módszer létezik az akkumlátorok töltöttségének megállapítására, az egyik legelterjedtebb ezek közül a feszültség mérése. Az állandó feszültség érték a terhelés leválasztásánál napelemes rendszerekben gyakran nem megfelelő eljárás az alacsony kisütési áram miatt. Jobb megoldás, ha a töltő/kisütő áramot figyelembe vesszük a terhelés leválasztásánál. Még ez a módszer sem biztosítja a tökéletes terhelés leválasztást, ugyanis nem számol a külső hőmérséklettel, az akkumulátor életkorával, az egyéb külső körülményekkel. Csak egy pontosan kiszámított SOC érték mellett lehet az akkumulátorról biztonságosan leválasztani a terhelést.Az akkumulátor megfelelő méretezése garantálja, hogy az inverter ki tudja szolgálni a magas teljesítmény igényű fogyasztókat is. Néhány fogyasztó, mint például a hűtő, fagyasztó, szivattyú indításkor nagyon magas áramot vesz fel egy rövid ideg, ezen készülékek kiszolgálásához fontos a megfelelő inverter kiválasztása nagyon magas túlterhelési kapacitással. Az akkumulátort szintén megfelelően kell méretezni, hogy elegendő áramot szolgáltasson az inverter felé. A következő formulával méretezhetjük az akkumulátort: az akkumulátor kapacitása (C_akku) legalább ötszöröse, mint a névleges teljesítménye az inverternek (P_inv_nom [W]) osztva a névleges feszültségével az akkumulátornak (U_akku_nom [V]).

C_akku >= 5 * P_inv_nom / U_akku_nom

Akkumlátor kapacitása

Akkumlátor kapacitása

2.6 A napelem elhelyezése égtáj és dőlési szög alapján:
A napelemeket nem mindegy, hogy milyen tájolás és dőlésszög szerint helyezzük el. Egy rosszul megválasztott beállítás miatt csökken a villamos energia előállításának mennyiség. Magyarországon déli tájolás és 40˚-os dőlési szöget szokás megadni. Az alábbi ábrán a napsugárzás-jövedelem csökkenése az elnyelő felület dőlésszöge és tájolása függvényében. A napelem táblákat úgy is helyezhetjük el, hogy egy napkövető rendszert építünk, ami követi a Nap mozgását és így jóval optimálisabb teljesítményt érhetünk. Ennek a napkövetős rendszernek a hátránya, hogy bonyolult automatizálási rendszer szükséges és megnöveli a napelem rendszer költségét.

Tájolás és a dőlésszög
Tájolás és a dőlésszög

2.7 A napelemek hatásfokának számítása:
A napelemek alapanyaguktól és technológiájuktól függően különböző hatásfokkal képesek villamos energiát termelni. A hatásfok kiszámítására a következő alapképletet használjuk.

Pm= fényelem által leadott maximális teljesítmény
E= napsugárzás energiája (W/m2)
Ac= napelem felülete (m2)

A hatásfokot a környezeti és a konstrukcióval összefüggő tényezők egyaránt befolyásolják. A környezeti tényezők közül a hőmérséklet a legfontosabb, de ide lehet sorolni a cella felületének tisztaságát és a megvilágítás erősségét is.

2.8 A napenergia alkalmazásának gyakorlati formái:
Napelemes energiarendszerek esetében beszélhetünk úgynevezett szigetüzemről, és esetlegesen hálózati visszatáplálásról, valamint ezek kombinációjáról.

2.8.1 Szigetelt üzemű:
Szigetüzemről akkor beszélünk, ha a villamos energiát napelem modulokkal termeljük, és az energiát akkumulátorokban tároljuk. (Természetesen itt értendő a két elem közé bekötött töltő berendezés is). A fogyasztókat ennek segítségével elláthatjuk akár 12V, vagy 24 V egyenfeszültséggel. Amennyiben szükség van rá inverter segítségével akár ~230V feszültségű fogyasztókat is üzemeltethetünk.Jellemző megoldási módja a szigetüzemnek (például tanyák) villamosítása, melyek messze esnek a közcélú villamos energia hálózattól. Itt azonban fontos mérlegelni, hogy melyik rendszert érdemesebb telepíteni. A napelemes rendszert, vagy a közcélú hálózatot. Ezért összehasonlítandó a napelemes és a közcélú létesítési mód beruházási, illetve fenntartási költségei.

Szigetüzemű hálózat
Szigetüzemű hálózat

2.8.2 Hálózati visszatáplálás:
Hálózati visszatáplálásról akkor beszélünk, ha a napelemek által szolgáltatott feszültséget közvetlenül váltakozó feszültséggé alakítjuk át, így látjuk el a fogyasztókat. Amikor viszont nincs fogyasztás, akkor az arra alkalmas inverter segítségével a hálózatra táplálunk rá. Amennyiben a napelemek nem termelnek villamos energiát, természetesen azt a hálózatról vételezünk.A hálózati visszatáplálás jellemző formája az olyan családi házak, amelyek rendelkeznek már villamos hálózattal. Ha többlet energia termelődik, akkor azt vissza lehet táplálni a hálózatra, és erre a célra kialakított (kétirányú) speciális mérőóra számlálja. Az áramszolgáltatók 2003 óta kötelesek átvenni a zöldenergiát.

Hálózati visszatáplálás
Hálózati visszatáplálás

2.9 Napelem karakterisztikái:
A feszültség növeléssel csak az áram fog csökkeni, amelynek következtében a teljesítmény kisebb lesz, de ugyan ez igaz fordítva is, ha nagyobb áramerősséget kívánunk elérni, akkor a feszültség lesz kicsi.

Napelem feszültség-áram diagramja
Napelem feszültség-áram diagramja

Terhelő ellenállás nagysága is hatással van napelemből kinyerhető teljesítményre. Minél kisebb a terhelő ellenállás, annál nagyobb a teljesítmény.

Napelem teljeítmény- terhelőellenállás diagrammja
Napelem teljeítmény- terhelőellenállás diagrammja

3. Napelemek megtérülési idejének számítása
Vizsgálataink jelen esetben kizárólag a napelemes modulok jövedelmezőségére irányulnak, hiszen a napkollektoros megoldások megtérülése eleve kedvezőbb és már a jelen feltételek mellett is versenyképes megoldást jelentenek. A napelemes beruházások megtérülési idejét vizsgálandó számítógépes modellt készítettünk, amely valós beruházási adatokra és az ad-vesz óra alapján történő elszámolásra épül. Az ad-vesz óra alapján történő elszámolás lényege, hogy a termelt energiát a tulajdonos annyiért adja át az elektromos szolgáltatónak amennyiért áramot vásárol tőle, de ennek fejében termelése nem érheti el fogyasztásának kétharmadát. Számításaink alapján a 2008 elejétől érvényes villamos energia fogyasztói árak mellett (44 Ft/kWh) 15%-os hatásfokú paneleket feltételezve a vizsgált legkisebb kapacitású napelemes egység (348 W)5 még 100 év alatt sem térül meg. Az általunk vizsgált legnagyobb kapacitású egység azonban, ipari villamos energia árakat és 15 évig folyamatosan 5%-al emelkedő áramár-emelkedést feltételezve (dinamikus ipari ár) már 18 év alatt megtérül. Sokkal kedvezőbb megtérülési időket kapunk, ha a napelemek kapacitását duplájára (30%-ra) növeljük6. Erre a technológiai fejlődés következtében 3-5 éves időtávon belül reális lehetőség is van. A változtatás következtében a kiskapacitású (348 W) beruházás is 25-13 éven belül megtérülhet támogatás nélkül. A nagyobb beruházások megtérülése pedig 10 év alá csökkenhet. Jelenleg azonban a napelemek hatékonysága 15% körüli, és várhatóan 25%-os az állami beruházási támogatás a lakosság részére. Ebben az esetben, ha az energia ára nem is növekszik, még csak max. 26 éves megtérülési időket tudunk elérni. Azonban, ha az energiaárak átlagosan 5%-os emelkedésével számolunk, a megtérülés lakossági fogyasztók esetében már 15 év, ipari fogyasztók esetében pedig 13 év. Amennyiben feltételezzük, hogy a technológiai fejlődés rövid idő alatt 30%-ra emeli a napelemek hatékonyságát, és az állami támogatás is 25%-os lesz, a napelemes beruházások már 10-16 év alatt megtérülhetnek. Figyelembe véve azt, hogy egyéb más megújulós beruházás, illetve nem megújulós energetikai beruházás is, ennél sokkal nagyobb mértékű beruházási támogatásban részesült, a 25%-os támogatás igen szolidnak mondható. A kedvezőtlen beruházás-gazdaságossági helyzet mellett másik komoly probléma az, hogy az emberekhez eljutó információ számos esetben nem állja meg a helyét. Így amikor a lelkes érdeklődő elszánja magát, hogy személyesen is megkeres egy napenergiával foglalkozó céget, a valós adatok csalódást okoznak számára a korábban hallott magasabb (nem reális) értékekkel szemben. Ezért a megújítható energiaforrások esetén – csakúgy, mint az élet többi területén is – nagyon fontos, hogy kritikusan kezeljük a kapott információt. Ez persze nem azt jelenti, hogy ne higgyünk senkinek, de mindenféleképp érdemes több céggel beszélni, több forrást is megvizsgálni mielőtt ténylegesen belevágunk egy-egy napenergiás beruházásba.

(forrás: http://ekh.kvk.uni-obuda.hu)

Decco

Decco ablak- és ajtóprofiljaink lengyelországból érkeznek hozzánk, melyek rendkívül jó ár-érték aránnyal rendelkeznek.

Műanyag nyílászáróink alapanyaga nagy keménységű, hófehér PVC, amelyben különböző típusú acél merevítések vannak beépítve.

A nyílászáró profilok un. légkamrákból állnak, melyek a hőszigetelő képesség fokozó elemei, szerepük, a levegő réteges megtartása. A termékek több légkamrás kialakítással készülhetnek. A légkamrák számával nő a profilvastagság is, amely a lekerekített élekkel kellemes, erőteljes megjelenést kölcsönöz a nyílászárónak.

Napjaink közkedvelt termékei, hiszen magas hő- és hangszigetelő tulajdonságokat érhetünk el velük, könnyen tisztán tarthatóak, kedvező árai vonzóvá teszik.

Az alaptermékek fehér színben készülnek, de van lehetőség színes profilkialakításra, akár egyedi elképzelések megvalósítására is. További kiemelkedő előnye a műanyag nyílászáróknak a magas kopás- és karcállóság, továbbá az UV sugárzás elleni stabilitás.

I. osztályú, 6 légkamrás ablakprofiljaink hőátbocsájátási tényezője Uw=1,2 W/m2

Kétrétegű, argongázzal töltött üveg U=1,0 K értékkel

Tartós belső vasalás a vetemedés ellen!

Exra erős sarokpánt

Dupla, körbefutó tömítőrendszer

70-mm-es profilszélesség

Esztétikus kialakítás, igény esetén anyagában színezett, mintázott felület különböző színekben, faerezet-mintákkal

Miért van szükség nyílászárócserére?

Az ingatlan "becsomagolásának", energetikai korszerűsítésének ez az első lépése. 30-50 éves fa nyílászárói jó szolgálatot tettek abban az időben, amikor nem volt annyira fontos szempont az energia nagymértékű megőrzése. Mára talán elvetemedtek, huzatosakká váltak, a függönyök csukott ablaknál is lengedeznek. Itt az ideje tehát a cserének!

Nyílászárói lecserélésével akár 25%-ban is hozzájárulhat rezsiköltségeinek csökkentéséhez! A folyamatos huzat megszüntetése nem csak az energiára fordított kiadsásait csökkenti, hanem növeli otthonában a hőkomfortot, az egyenletes hőmérsékleteloszlát is.

Hogyan juthat hozzá?

  1. Mérje le és számlálja meg ablakait, ajtajait, melyeket le szeretne cserélni.
  2. A méreteket és igényeit küldje át a Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyezned kell a JavaScript használatát. címünkre, vagy diktálja le telefonban, vagy egyeztessünk irodánkban.
  3. Az információk alapján előzetes árajánlatot adunk
  4. Ön megrendeli a nyílászárókat
  5. Műszaki kollegánk otthonában pontos felmérést készít, mely alapján elkészítjük pontos,  részletezett árajánlatunkat.
  6. 1-2 hét alatt elkészülnek az ablakai, ajtajai
  7. Értesítjük, ha megérkeznek a termékek, ezek és a munkadíj ellenértékét irodánkban kifizeti
  8. Megkezdjük a munkálatokat, melyeket igény szerint ütemezhetünk.

Gienger

Gienger

Korax Solar

Korax Solar

A Korax Solar a jelen kor igen szigorú elvárásainak is megfelelő gyártási technológiát alkalmaz, mely biztosítja, hogy termékeiket 25 éves teljesítménygaranciával árusítsák.

A technológia többek között tartalmazza az automatikus infravörös forrasztási, a magas hőmérsékletű laminálási, illetve a folyamat során 4 pontos termékellenőrzés rendszerelemet.
 A Korax Solar által gyártott modulokban kizárólag magas minőségű alapanyagok kerülnek felhasználásra, melyek egyenként is megfelelnek a nemzetközi szabványoknak.